Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
16.01.2020
GAZİANTEP ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNCE SUMAK FİDANI DAĞITIM TÖRENİ

Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğünce  Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı fidanlıkta üretilen Sumak ( Rhus Cariaria) fidanı dağıtım töreni düzenlenerek 6.000 adet sumak fidanı halkımıza dağıtıldı.   

Gastronomi kenti olan Gaziantep ili için önem arz eden,  baharat üretiminde kullanılan sumak bitkisinin yeri ve önemi vurgulanmıştır.  Sumak seleksiyonu ve modern sumak yetiştiriciliği kapama bahçenin yaygınlaştırılması için hazırlanan proje kapsamında  sekiz köyde otuz hektar alanda dikim yapılmak üzere  6.000 adet sumak fidanı dağıtımı yapılmıştır. Verimsiz ve tarıma elverişli olmayanaraziler değerlendirilerek çiftçilerimize ekonomik getiri sağlamakla beraber, ülkemizde erozyon kontrolü amaçlı ağaçlandırma çalışmalarında kullanılabilecek doğal çalı türlerimizden biri olan sumak kök yapısı itibarı ile eğimli arazilerde erozyon kontrolü amaçlı fayda sağlayacaktır.

Fidan dağıtım törenine başta Gaziantep Orman İşletme Müdürü Köksal KAYA ve teknik elemanlar, Gaziantep Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali ÇOLAK  ve yetkililer katılım ve çiftçi vatandaşlarımız  tarafından büyük ilgi göstermiştir.                                                                                                                                                                                        

Gaziantep ilimizin yeşil alanlarının arttırılması adına fidan üretimimiz ve üretilen fidanların Gaziantep halkıyla buluşması için fidan dağıtım faaliyetlerimiz devam etmektedir.


Yazdır