Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
23.10.2019
​Özel Ağaçlandırma Projesinde İlk Ceviz Hasadı Yapıldı

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü, köylüleri yerinde kalkındırmak adına ceviz, badem gibi gelir getirici türleri yetiştirmeleri  Özel  Ağaçlandırma Projelerine verilen desteklerin  karşılığı alınmaya başlandı. Andırın ilçesinden Halil Deniz 5 yıl önce diktiği 1200 kök cevizin hasadını Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ile birlikte yaptı.

Özel ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi veren Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa KOÇ "Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü olarak 57 ceviz sahamız var, yaklaşık 4 bin dekar alanda gelir getirici tür olarak ceviz ağaçlandırması yaptık. Bu çalışmalar ile amacımız köylüyü yerinde kalkındırmak, köylünün gelirine katkı sağlamaktır. Ceviz ağacı da bizim için önemli ağaç. Hem kerestesiyle, hem meyvesiyle  önemli ağaç olduğu için ceviz ağaçlarına önem veriyoruz. Özellikle bozuk olan orman sahalarımızda ceviz ağaçları dikiyoruz. Özellikle sayın bakanımız bu konuya çok önem veriyor ve gelir getirici türleri her yere yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Sadece ceviz ağaçlandırması da yapmıyoruz. Bunun yanında toprak türüne ve iklim özelliklerine göre doğaya uygun badem, gerekirse fıstık çamı ve diğer gelir getirici türlerden de dikerek köylümüzün hizmetine sağlıyoruz. Bu açıdan da köylümüzle de oturup konuşuyoruz ve ona göre karar vererek projelerimizi gerçekleştiriyoruz "dedi.

Ceviz  bahçesi  sahibi Halil Deniz, ise projeye başvurması ve hasada kadar yaptığı çalışmaları şöyle anlattı: "Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü'ne giderek gerekli evraklarımı sundum. Projem kabul edilip onaylandıktan sonra yerimiz teslim edildi. Projem 208 dönüm olup, yaklaşık 84 dönümünü işlemekteyim. Projemin kalan kısmını ileride işlemeyi düşünüyorum. Cevizim 1000 kökü Chandler, 200'ü de Tozlayıcı tür olmak üzere 1200 kökten ibarettir. 5 yılın sonunda ilk hasadımızı yaptık. Bu seneki yapmış olduğumuz hasattan yaklaşık 20 bin lira gibi bir gelir elde ettik. İnşallah bundan sonraki senelerde daha çok verim bekliyoruz "dedi.


Yazdır