05.07.2022
​ 2022 Yılı Yangın Tatbikatı Devam Ediyor.


Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangın sezonu hazırlıkları kapsamında yangın tatbikat gerçekleştirdik.

Kapıçam mevkiindeki tatbikat  alanında gerçekleştirilen eğitim ve tatbikat gerçeğini aratmadı.  Tatbikat öncesinde basın mensuplarına orman yangınlarında kullanılan yer ve hava araçları tanıtıldı. Yangınlarda kullanılan helikopter ile şehir üzerinde uçuş gerçekleştirildi. Tatbikat alanında yapılan eğitim ve tatbikat ile personelimizin her zaman yangına hazır olduğunu bir kez daha gördük, tüm personelimize teşekkür ederiz.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç tatbikat öncesi basın mensuplarına Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünün orman yangınları ile mücadelesi hakkında bilgiler aktardığı konuşmasında; " Orman Bölge Müdürlüğü olarak Orman yangınlarıyla hem havadan, hem karadan, teknolojinin son imkanlarını kullanarak mücadele ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde; 56 teknik eleman, 277  (100 Yeni) orman yangın işçisi, 18 Yangın Ekip binasında 22 arazöz, 11 su tankeri, 40 ilk müdahale aracı, 28 mobil su tankı, 19 iş makinesi, 2 treyler kara gücünü oluşturuyor.  Bölgemiz sınırlarında  27 adet gölet, 23 su toplama havuzu ve  21 baraj olmak üzere toplam 71 su kaynağı bulunmaktadır. Ayrıca hizmet alımı yoluyla 5 adet yangın yer ekibi (15+1) alımı yapılarak yangın ekiplerimiz güçlendirilmiştir.

Ormanlarımız 7 adet yangın gözetleme kulesinde personellerimiz tarafından,  3 adet mobil kamera ve 1 adet sabit kamera ile 7/24 takip ve kontrol edilmektedir. Ayrıca 2022 yılında Adana Orman Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 1 adet İHA ormanlarımızı gözetleme çalışmalarında kullanılmakta ve anlık bilgi aktarımı yapmaktadır. Bu bilgiler teknik personelimiz  tarafından analiz yapılarak  yangında önem arz eden noktalara müdahale önceliği tanımaktadır. Maalesef Orman Yangınlarımızın en büyük sebebi insan kaynaklı insanlarımızın daha dikkatli ve duyarlı olmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız  herhangi bir yangın gördükleri anda 112 veya 177 hatlarını ücretsiz arayarak bizleri bilgilendirirler ise bizler yangına en yakın müdahale ekiplerimiz ile müdahale ederiz ve yangın büyümeden söndürebiliriz" Dedi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, Bölge Müdür Yardımcımız Hüseyin METERİS, Orman Yangınları İle Mücadele Şube Müdürü Hüsnü ÇELİK, İşletme Müdürleri, İşletme Şefleri, Orman Mühendisleri Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Kadir KARAKUŞ, Öz Orman-iş Sendikası Şube Başkanı Latif ÇOBAN ve Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren basın mensupları katıldı. ​Yazdır